logo

Liceum Ogólnokształcące Mistrzostwa Sportowego
im. Poznańskich Olimpijczyków
w Poznaniu

godło

Obóz sportowy Poznańskiej 13-tki

„Dotąd doszliśmy. Tu się rozwiały koniec z początkiem. Przekłady Homera na brzegu siedząc przeglądamy teraz.”

                                                                               E.Lipska

Dla uczniów klas I  Poznańskiej 13-tki pod koniec stycznia rozpoczął się obóz sportowy w Grecji. Druga tura, czyli uczniowie klas II, III oraz IV wyruszyli do Grecji 5.02.

Docelowym miejscem był hotel Pantelidis w  Ptolemaidzie. Obok hotelu znajdowały się boiska, a w środku  basen i siłownia.

Pogoda w Grecji zmienną bywa, ale nie możemy narzekać, bo nam naprawdę dopisywała. Dopiero ostatniego dnia, już po treningach, zaczęło padać i grzmieć.

Droga zarówno do Grecji, jak i z powrotem niewątpliwie była długa, ale przebiegła bez problemów, z dobrą muzyką w tle i pozytywnym nastawieniem.

Dla naszych chłopców najważniejsze było jednak to, że mogli trenować i grać z zespołami zarówno z Grecji jak i innych polskich drużyn. Natomiast maturzyści na pewno nie stracili ani jednej lekcji matematyki, czy języka polskiego, ponieważ każdego dnia odbywały się normalne lekcje dla wszystkich uczniów. W pierwszej turze dominowała geografia i historia, a w drugiej matematyka, język polski.

Organizowane w naszej szkole obozy sportowe mają na celu  nie tylko dostarczenie nowych wrażeń, rozwijanie kondycji fizycznej i psychicznej, poprawę zaradności życiowej czy kształcenie nowych umiejętności, zarówno sportowych, jak i edukacyjnych, ale również duży nacisk kładziemy na integrację i wykształcenie umiejętności współżycia w grupie w innych warunkach, niż typowe treningi  czy szkoła. Dlatego na naszych obozach oprócz zajęć sportowych są także lekcje. Nie brakuje również elementów geograficzno-historycznych związanych z miejscami, w których przebywamy… czyli zwiedzania. W tym roku były to Tesaloniki.

Podczas pobytu w Grecji odbyły się gry kontrolne z Aris Saloniki, Olimpiakos Pireus, Makedonikos FC, KS Stolem Gniewino.

Jak przystało na piłkarzy zwiedziliśmy dwa stadiony  ARIS-u oraz PAOK-u Saloniki. Mogliśmy nie tylko przebywać w salach konferencyjnych, czy zasiadać na miejscach piłkarzy i przedstawicieli mediów, ale również uczniowie, którzy byli w I turze mieli okazję zobaczyć i porozmawiać z Tomkiem Kędziorą – naszym byłym absolwentem, który gra w tamtejszym klubie, a jest absolwentem naszej szkoły. II tura niestety nie miała takiej możliwości, gdyż w tym czasie  Tomek grał  i… strzelił gola. Napisał nam wówczas, że „przynieśliśmy Mu szczęście”.

Skoro byliśmy w Grecji i to tak blisko Tesalonik, mieliśmy możliwość zwiedzenia miasta. Pani przewodnik opowiedziała nam trochę o historii starożytnej Grecji, tamtejszej religii i zwyczajach. Mogliśmy wejść na „Białą Wieżę” i podziwiać  z góry Zatokę Salonicką (Morze Egejskie) – niestety zabrakło nam czasu na czytanie dzieł Homera. Widzieliśmy Łuk  i Rotundę Galeriusza, plac Arystotelesa,  Łaźnie tureckie, pomnik Aleksandra Wielkiego, Rotundę, podziwialiśmy ikonostas i wnętrze bazyliki św. Dymitra z V wieku, Forum Romanum i bizantyjskie mury otaczające miasto. Uzyskaliśmy informacje związane z  tym, że miasto ma 2300 lat i  liczy milion dwustu mieszkańców. Niestety nie posiada starówki, ponieważ wszystko spłonęło w 1917 roku podczas tzw. wielkiego pożaru. Pogoda tego dnia naprawdę nam dopisała, więc widzieliśmy greckie Saloniki w całej okazałości.

Obóz uznać możemy za bardzo udany i pełen oryginalnych wrażeń, ponieważ dwóch naszych uczniów obchodziło w tym czasie 18 – te urodziny i ten wyjątkowy dzień postanowiliśmy uczcić tortem i nie tylko. Ten wspólnie spędzony czas podsumować możemy słowami Giby: Sport pozwala pokazać wielu osobom piękną stronę życia”, można również dodać, że także piękne miejsca.

Skip to content