Liceum Ogólnokształcące Mistrzostwa Sportowego
im. Poznańskich Olimpijczyków
w Poznaniu

Informacje

Rekrutacja

FESTIWAL FABUŁY – SPOTKANIE Z JOANNĄ BATOR

27.05.2022 roku w Centrum Kultury „Zamek”, podczas Festiwalu Fabuły odbywały się liczne spotkania z pisarzami, wystawy i pokazy.


W mniemaniu wielu osób sportowcy nie korzystają z dóbr kultury, a jednak to nieprawda.
Uczniowie naszej szkoły uczestniczyli w spotkaniu z pisarką Joanną Bator. Mieli okazję na żywo posłuchać rozmowy prowadzonej przez prof. Piotra Śliwińskiego – wykładowcę UAM-u z autorką wielu współczesnych powieści.


Kim jest bohaterka spotkania?
JOANNA BATOR – wykształcenia kulturoznawczyni i filozofka. Dla literatury porzuciła pracę akademicką. Międzynarodowe uznanie przyniosła jej pierwsza powieść „Piaskowa Góra” (2009), a potwierdziła je „trylogia wałbrzyska”, do której należy kolejno „Chmurdalia” (2010) i „Ciemno, prawie noc” (2011). Za ostatnią z wymienionych autorka uhonorowana została Literacką Nagrodą Nike. Za całokształt twórczości tłumaczonej na język niemiecki otrzymała Nagrodę Literacką Usdomer, Nagrodę Literacką im. Stefana Heima, Nagrodę Literacką im. Hermana Hessego oraz szwajcarską Nagrodę Literacką Spycher. W 2021 roku została laureatką polsko-niemieckiej Karkonoskiej Nagrody Literackiej. Jej najnowsza powieść to bestsellerowa saga „Gorzko, gorzko” (2020). Joanna Bator mieszka w Podkowie Leśnej z mężem i gromadą zwierząt. Jej pasją jest bieganie.[https://cojestgrane.pl/polska/wielkopolskie/poznan/wydarzenie/5mln/festiwal-fabuly-2022-joanna-bator/bylo…].

Oto wypowiedzi uczniów po spotkaniu:

„Chyba przeczytam jakąś jej książkę.”
„Bator, ma świetne poczucie humoru.”
„Ładna kobieta i taka normalna.”
„Teraz rozumiem, skąd autorzy czerpią pomysły do pisania książek: samo życie, normalne życie, ile w tym prywatności.

Sport i literatura mają ze sobą wiele wspólnego- jednym i drugim zależy na sukcesie. Dlatego warto chodzić na takie spotkania, motywować uczniów do rozmów literackich i rozmawiać o tym, co ich łączy z twórcami, a nie dzieli.

Skip to content